stal kwasoodporna Poznań

Możliwości stali kwasoodpornej – Trwała, odporna na kwasy

Czym jest stal kwasoodporna, co można z niej wyprodukować oraz do czego można ją i jej produkty wykorzystać? Stal kwasoodporna Poznań, to bardzo trwały materiał, który ma szerokie zastosowanie. Szerzej o tym w artykule. Zapraszamy do lektury.  

Stal  odporna na działanie kwasów

Stal kwasoodporna Poznań występuje także pod nazwą „Kwasówka”. Jest ona odporna na działanie kwasów o mniejszej mocy od kwasu siarkowego. Co więcej,  cieszy się także właściwościami nierdzewnymi. To sprawia, że można ją stosować w agresywnym środowisku. Czy na tym koniec jej zalet? Nie, ponieważ Kwasówka jest również odporna na wysokie temperatury. Trzeba jednak pamiętać, iż stale kwasoodporne mają zastosowanie po poprzednim polerowaniu. Dlaczego? Ponieważ w wysokich temperaturach składniki stopowe mają tendencje do łączenia się z węglem, wtedy wytwarzają się węgliki o niezwykłej twardości. Gdy spawa się elementy wykonane ze stali kwasoodpornej potrzebna jest późniejsza obróbka cieplna. A jak pozyskać stal kwasoodporną?

Zastosowanie stali kwasoodpornej

Kwasoodporność otrzymuje się poprzez uzyskanie stabilizacji austenitu w warunkach normalnych. Proces ten można otrzymać dzięki dużej zawartości chromu, niklu oraz dodatków stopowych takich jak: tytan, molibden, miedź czy mangan. Jakie zastosowanie ma stal kwasoodporna? Stal kwasoodporną wykorzystuje się między innymi do:

  • budowy zbiorników i pojemników kwasów,
  • budowy zbiorników instalacji przemysłowych,
  • produkcji i dystrybucji instalacji przemysłowych zawierających kwasy, np. w przemyśle farbiarskim,
  • produkcji nawozów sztucznych.

Ze tego rodzaju stali wytwarza się wiele rodzajów produktów. O nich w następnym akapicie.

rury kwasoodporne

Stal kwasoodporna Poznań do wielu produktów

Ze stali kwasoodpornej produkuje się między innymi:

W temacie samej stali można mówić wiele. Ten artykuł skupił się jedynie na stali kwasoodpornej, jednak w hurtowniach mamy do wyboru także produkty ze stali żaroodpornej, narzędziowej, jakościowej i nie tylko. Wszystkie różnią się właściwościami, parametrami i możliwościami. Czy przez wojnę zabraknie stali? To byłby dla Polski duży problem.